Zastosowanie diagnostyki komputerowej samochodu

classic-car-76423_640Diagnostyka komputerowa samochodów to coraz bardziej popularna usługa, dzięki której pracownicy warsztatów mogą jeszcze dokładniej wykrywać i likwidować usterki oraz dokonywać precyzyjnych przeglądów technicznych. W praktyce, proces polega na podłączeniu komputera samochodowego pod laptopa z wgranym odpowiednim programem do komputerowej diagnostyki pojazdów. Dzięki odczytaniu danych, może skutecznie odszukać wadę zakłócającą prawidłowe funkcjonowanie auta. W jakich sytuacjach diagnostyka komputerowa pojazdów znajduje swoje zastosowanie?

Wykrywanie usterek

Możliwość precyzyjnego ustalenia i zlikwidowania usterki przez mechanika została wymieniona już we wstępie, jako jedno z najważniejszych zastosowań diagnostyki komputerowej samochodów. Podzespoły wszystkich współczesnych samochodów są wyposażone w specjalne systemy komputerowe. Te z kolei dysponują wbudowanymi układami diagnostycznymi, zaprogramowanymi specjalnie przez producenta. Ostatecznie, w momencie, w którym jakiekolwiek parametry działania zostają przekroczone, system sygnalizuje to kierowcy np. poprzez migające światełko na desce rozdzielczej samochodu. W ten sposób kierowca zareagować odpowiednio wcześnie.

Dzięki komputerowej diagnostyce samochodowej można rozpoznać kody usterek (AIR BAG, IMMOBILAIZER, SILNIK, ITD.) oraz „podejrzeć” jak prezentują się parametry pojazdu w trakcie pracy (m.in temperaturę, czasy wtrysków, wskaźniki). Niektóre narzędzia diagnostyczne pozwalają na dodatkowe sterowanie automatycznymi skrzyniami biegów, poduszkami powietrznymi czy układem klimatyzacji.

Pomoc w…zakupie pojazdu

Komputerowa diagnostyka znajduje swoje największe zastosowanie w wykrywaniu wszelkiego rodzaju problemów, niemniej jednak jest to idealne rozwiązanie nie tylko podczas użytkowania samochodu, ale również przed samym jego zakupem. Potencjalny właściciel może, w towarzystwie doradcy samochodowego albo rzeczoznawcy motoryzacyjnego udać się do warsztatu i zlecić „przebadanie” samochodu poprzez sprawdzenie m.in. ogólnego stanu technicznego auta. To wskazany zabieg, przede wszystkim w przypadku zakupu samochodu używanego. Uzyskane informacje mogą dać nabywcy pewność, że w trakcie użytkowania samochodu nie spotka go żadna niemiła niespodzianka.

Ogromną zaletą komputerowej diagnostyki samochodowej jest możliwość wykonania szczegółowego przeglądu i rozpoznania stanu technicznego poszczególnych podzespołów w pojeździe bez potrzeby jego demontażu lub przy braku naruszeń podstawowego funkcjonowania połączeń elementów. Taka forma diagnozowania, przy współudziale specjalnej aparatury techniczno-pomiarowej i metod badań diagnostycznych daje możliwość oceny stanu technicznego na podstawie porównania wartości parametrów stanu z wartościami parametrów określonych przez producenta. Przy pomocy specjalnego interfejsu staje się możliwe zdiagnozowanie wszystkich systemów znajdujących się w samochodzie.