Wybierz najlepszy rejestrator jazdy!

Ostatnio dużą popularnością cieszą się rejestratory jazdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że aby kamerka nagrywała filmiki dobrej jakości, nie wystarczy kupić najtańszy model w supermarkecie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając rejestrator samochodowy?

Rozdzielczość

To jedna z najważniejszych kwestii w czasie wyboru rejestratora. Minimalna rozdzielczość powinna wynosić 720p, a więc 1280×720 px (HD). Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu. Musimy jednak pamiętać, że przy lepszej jakości filmikach, musimy zakupić dodatkowo karty SD o większej pojemności. Czasem jednak warto zainwestować dodatkowe pieniądze. W przeciwnym razie może się okazać, że na naszych filmikach nie będziemy mogli odczytać tablic rejestracyjnych innych pojazdów. W razie wypadku to naprawdę istotna rzecz.

Zapisywanie

Jak już wspomnieliśmy, jeśli mamy kamerkę z wysoką rozdzielczością obrazu, dodatkowa karta pamięci będzie niezbędna. Na szczęście obecnie już większość rejestratorów obsługuje zewnętrzne karty SD o dużej pojemności (od 16 do 32 GB). Czasami, by zwalniać na bieżąco miejsce, kamerki nagrywają w tzw. pętli, a więc najstarsze nagrania są zastępowane nowymi. O ile jest to przydatne, kiedy nie mamy zbyt wiele miejsca, czasami możemy przypadkiem stracić ważne nagranie.

Kąt nagrywania

To również ważna kwestia. Najlepsze kamerki wyposażone są zwykle w szeroki kąt nagrywania. Dzięki temu mają w zasięgu nie jeden, a dwa pasy jezdni. W większości kamerek standardem już jest kąt 120 stopni, choć zdarzają się i takie, które mają 150, a nawet 170 stopni.

Czujnik ruchu

Wydawałoby się, że nie jest to ważna kwestia, ale dobrze wiemy, że np. stłuczki na parkingu też się zdarzają. Jeśli pozostawimy auto na parkingu i ktoś w nie uderzy, kamerka sama zacznie nagrywać. Rejestrator włączy się też za każdy razem, gdy ruszamy z miejsca, a więc nie musimy już pamiętać o każdorazowym jego uruchamianiu. Taki czujnik ruchu znajdziemy m. in. w kamerce Xblitz P500.

Nagrywanie nocą

Tryb nagrywania nocą to ważna kwestia, jeśli często zdarza nam się podróżować nocą lub jesteśmy zawodowymi kierowcami. Wówczas kamerka odporna jest na światła uliczne i samochodowe, a także posiada diody podczerwieni.