Wideorejestrator samochodowy – warto kupić?

ORLLO RX-RAZOR A12 1

Coraz więcej kierowców przekonuje się, że kamera samochodowa jest urządzeniem bardzo przydatnym. Rynek oferuje ogromną ilość rożnych tego typu produktów, dlatego wybór nie jest wcale prosty. Decydując się na zakup wideorejestratora samochodowego, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnch elementów, aby nie kupić tzw. „kota w worku”.

Najważniejszy obraz 

Przy zakupie kamery samochodowej, najważniejszym elementem jest jakość obrazu. Przyjmuje się, że aktualnie najniższa rozdzielczość to 720p, co daje nagranie w jakości HD. Warto jednak pamiętać o tym, że plik zapisany w pamięci kamery ma o wiele wyższą jakość, niż film już przekonwertowany np. w serwisie YouTube. Toteż szukając idealnego sprzętu w Internecie i oglądając testy kamery, warto mieć to na uwadze. Coraz więcej jest także kamer samochodowych, rejestrujących obraz w rozdzielczości 1080p i wyższej, czyli Full HD. Nie bez znaczenia pozostaje również kąt nagrywania. Minimalny kąt powinien wynosić 120 stopni, aby nagrywał dwa pasy jezdni. Im większy kąt, tym więcej będzie widoczne na nagraniu, a czasem warto rejestrować również pobocze czy chodnik. Jeżeli chodzi o obraz warto zwrócić także uwagę na to, czy na jego wyrazistość nie wpływają różne czynniki zewnętrzne, takie jak np. deszcz, śnieg, duże słońce czy mróz. Jakość nagrania nie powinna być zaburzona również w nocy i nie powinny na nią wpływać latarnie i światła samochodów. Jeżeli jakość nagrywania będzie odpowiednio dobra, na filmie wyraźnie będzie widać wszystkie szczegóły, takie jak znaki drogowe czy numery rejestracyjne innych samochodów. A to właśnie to może być decydującym dowodem dla policji, gdy będziesz starać się udowodnić swoją niewinność. Nagranie z kamery samochodowej może być również dowodem w sądzie oraz w walce z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Dzięki rosnącej popularności takich wideorejestratorów, coraz mniej piratów drogowych pozostaje bezkarnych.

Dodatkowe funkcje samochodowych kamer

Kamery samochodowe są przede wszystkim urządzeniem pomiarowym, które służyć ma mierzeniu prędkości. Dlatego bardzo ciekawą dodatkową opcją jest czujnik limitu prędkości. Dobra kamera samochodowa wyposażona jest również w tzw. asystenta kierownicy, co oznacza, że ostrzega ona przed przekroczeniem białej linii czy przeszkodzie przed pojazdem. Ciekawym rozwiązaniem jest również asystent parkowania, który po prostu ułatwia tę czynność.