Typy obuwia ochronnego

boots-19404_640Odpowiednie obuwie robocze jest w wielu miejscach warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Buty ochronne – w zależności od ich rodzaju – chronią stopy i nogi przed uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi, oparzeniami, działaniem niskiej lub wysokiej temperatury bądź wilgoci. Wyróżnia się m.in. specjalistyczne półbuty, trzewiki, sandały, klapki, gumowe buty robocze oraz obuwie profilaktyczne.

W kategorii półbutów znalazły się buty sportowe, które są lekkie i wygodne, a przez to odpowiednie nie tylko do pracy, ale również do codziennego użytku i na treningi. Są one sznurowane, sięgające przed kostkę, wykonane z tworzywa sztucznego i materiału siateczkowego. Mniej uniwersalne, ale za to bardziej specjalistyczne są natomiast półbuty robocze, których wierzch został wykonany ze skóry welurowej, a podszewka – z dzianiny. Są one wyposażone w podnosek kompozytowy, który zapobiega możliwości zakleszczenia palców lub ich obcięcia. Buty robocze z podnoskiem są lekkie i wygodne.

W podnosek ochronny wyposażone są również trzewiki, wykonane z wodoodpornych skór naturalnych. Mają one wiele funkcji ochronnych, gdyż są antyelektrostatyczne, posiadają stalową wkładkę antyprzebiciową, a ich podeszwa jest antypoślizgowa, izolująca od zimna, a także odporna na oleje, benzynę oraz roztwory kwasów i zasad.

Do obuwia ochronnego zalicza się również popularne gumofilce, a także kalosze, które mogą być olejoodporne, antyelektrostatyczne lub mogą posiadać podnosek stalowy. Do lżejszych typów butów ochronnych należą natomiast sandały, klapki oraz obuwie profilaktyczne zawodowe i medyczne.