Technika wypełniania zębów

waiter-748231_640We wczesnej fazie próchnicy możliwe jest leczenie bez borowania. W przypadku łagodnych zmian na powierzchni szkliwa, istnieje możliwość jego remineralizacji w przychodni w Częstochowie, bądź też wystarczy usunięcie zmienionych chorobowo tkanek za pomocą fotoablacji laserowej. Kiedy jednak pojawi się większy ubytek, potocznie nazywany „dziurą”, wówczas konieczny jest zabieg polegający na wypełnieniu ubytku, czyli założeniu plomby. Przyjrzyjmy się materiałom, które służą do wykonywania wypełnień.

Współcześnie w użyciu jest szeroki wachlarz substancji, które służą do sporządzania plomb. Jedne znane są już od wielu dekad, inne stanowią najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie stomatologii, które stosuje przychodnia w Częstochowie. Przedział cenowy także jest duży, a co za tym idzie również jakość materiału, jego trwałość oraz ewentualne działania niepożądane.

Najbardziej kontrowersyjnym, ale bardzo chętnie stosowanym jeszcze kilkanaście lat temu materiałem, jest amalgamat. Popularny jest ze względu na swoją niską cenę, ale tu jego zalety się właściwie kończą. Mają skłonność do wypadania, gdyż słabo wiążą się ze strukturą zęba. Są nieestetyczne ze względu na swój ciemny kolor, a ponadto istnieją podejrzenie, że rtęć w nich zawarta może się uwalniać do organizmu. Wywołują również uczulenia.

Kolejnym wypełniaczem są kompozyty światło i chemoutwardzalne. Są obojętne chemicznie, dają się łatwo dopasować do kolorystyki uzębienia i cechują się trwałością sięgającą nawet do 10 lat. Ponadto świetnie znoszą obciążenia mechaniczne w trakcie żucia i gryzienia. Możliwości ich zastosowania w uzębieniu są bardzo duże, bo mogą służyć zarówno do wypełniania ubytków, jak i rekonstrukcji całych fragmentów zębów. Ich koszt może wynosić od 80 do 350 zł.

Jeszcze innym materiałem są glassjonomery tworzące trwałe wiązanie z tkanką zęba. Zawierają fluor, który nie dopuszcza do powstawania próchnicy wtórnej. Ich wadą jest to, że dość wyraźnie odcinają się od powierzchni zęba, przez co tracą na estetyce, oraz konieczność wymiany co kilka lat. Ich cena waha się od 60 do 300 zł.

Bardzo nowoczesnym wypełniaczem są Giomery łączące w sobie walory kompozytów i glassjomerów. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, niskim współczynnikiem ścierania oraz również zawierają fluor chroniący okolice plomby. Niestety ich cena jest bardzo wysoka i sięga od 100 do 400 zł.