Sklep internetowy w mediach społecznościowych

Wiele osób, prowadzących sklep internetowy zastanawia się, czy warto założyć konto firmowe w mediach społecznościowych. Wydaje się, że obecnie jest to „must have” każdej firmy. Dlaczego warto zaistnieć na Facebooku czy w Google+?

Budowanie relacji z klientem

Social media przede wszystkim służą promowaniu wizerunku danej marki. Najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce jest Facebook i to właśnie na nim powinniśmy się skupić. Tam użytkownicy mają możliwość dodawania recenzji i gwiazdek do profili firmowych, co brane jest pod uwagę w momencie dokonywania zakupów w danym sklepie internetowym. Badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC potwierdziły, że co trzeci użytkownik Facebooka w Polsce dokonał zakupu pod wpływem mediów społecznościowych. Przede wszystkim social media służą do prezentacji produktów firmy, ale także do nawiązywania bezpośredniego kontaktu z klientem. Aby przyciągnąć potencjalnych odbiorców, nie możemy opierać się na spamie reklamowym. Ważna jest konwersacja. Nie bójmy się więc zadawać pytań, przeprowadzać sondaży lub ankiet albo pytać użytkowników o opinię na temat produktów. Użytkownicy muszą widzieć, że nam na nich zależy, że są nam potrzebni.

Jak publikować na portalach społecznościowych?

Przede wszystkim musimy poznać swoich potencjalnych klientów. Dzięki szczegółowym statystykom, np. na Facebooku, możemy dowiedzieć się czy grono naszych odbiorców stanowią w większej części kobiety czy mężczyźni, a także w jakim są wieku czy jaki jest ich status społeczny. Od tego zależy, jak będą wyglądały nasze posty.

Przede wszystkim warto dodawać wpisy wraz ze zdjęciami czy filmami – to przyciąga wzrok internautów. Posty powinny dotyczyć branży, w jakiej działa nasza firma. Jeśli prowadzisz sklep z meblami, warto przedstawiać inspiracje i porady na temat urządzania wnętrz. Aby bardziej zaangażować odbiorców i przedstawić się z dobrej strony, powinniśmy również organizować konkursy, w których do wygrania będą np. zniżki do naszego sklepu czy drobne upominki.

Ostatnia rzecz, o której należy pamiętać, to regularność. Nie chodzi tu o dodawanie postów, co pięć minut, bo użytkownicy nie lubią spamu. Ale warto ich przyzwyczaić do jednego lekkiego postu rano, który z chęcią przeczytają do kawy oraz jednego wpisu wieczorem, który np. przedstawi im nową ofertę. Po powrocie z pracy, będą mogli się z nią na spokojnie zapoznać.