Kołki do szybkiego montażu – który rodzaj będzie najlepszy?

cement-406822_1280Wśród  narzędzi montażowych, takich jak wkręty, czy kołki spotkamy się z ich masowym zróżnicowaniem. Jest to wyniki tego, że nie każdy z nich pasuje do pracy na danym materiale. Warto zatem wiedzieć kiedy zastosować kołek standardowy, a kiedy wkręty samowiercące.

W śród kołków jakie możemy nabyć w sklepach największą ilość stanowią kołki standardowe. Mocują one na skutek rozparcia rozciętych ścianek kołka podczas dokręcania. Stosować je można do zamocowań mało obciążonych Sprawdzą niemal we wszystkich rodzajach podłoży. Jedną z ich odmian są tzw. kołki do szybkiego montażu. Umożliwiają one mocowanie przelotowe tzn. takie w którym część koszulki kołka przechodzi przez mocowany materiał. W tym przypadku zamiast wkrętu wbija się gwintowany gwóźdź. Są doskonałym rozwiązaniem do zamocowań wielootworowych.

Dość popularnym modelem są kołki uniwersalne. Jest to Zmodyfikowana wersja kołków tradycyjnych, przeznaczona do mocowania w elementach pełnych i drobnootworowych. W tym przypadku wkręt mocujący nie tylko powoduje rozparcie, ale również spęcznienie kołka podczas dokręcania. Powoduje to utworzenie „garby” kotwiącej na ściankach między pustymi przestrzeniami. Podczas pracy przy tym modelu pamiętać należy o sprawdzeniu czy kołek się nie obraca. Jeśli zastosujemy zbyt gruby wkręt lub zetniemy skrzydełka blokujące uniemożliwi to wykonanie prawidłowego zamocowania. Podobnie jak wkręty samowiercące, ten rodzaj kołków sprawdzi się podczas pracy nad elementami z materiałów twardych.

Mniej popularne, chociaż takaż stosowane są kołki do miękkich materiałów. Służą one do zawieszania ciężkich przedmiotów w ścianach z lekkich odmian. Jednym z takich modeli są kołki ślimakowe które służą do montowania przedmiotów o większej wadze w elementach ze styropianu.