Jak wybrać rejestrator jazdy?

Jeszcze do niedawna rejestratory samochodowe używane były wyłącznie przez zawodowych kierowców.  Coraz częściej jednak kamerki samochodowe kupują nie tylko kierowcy, którzy dojeżdżają do pracy, ale także osoby, które kursują jedynie z domu do sklepu.

Do czego przyda nam się rejestrator?

Rejestrator przyda nam się wówczas, gdy byliśmy świadkami lub bezpośrednio uczestniczyliśmy w wypadku drogowym. W takich sytuacjach czasami trudno ocenić, kto zawinił. Na szczęście nagranie z rejestratora może być przydatnym dowodem – nie tylko dla policji czy sądu, ale także dla ubezpieczyciela.

Kamerka samochodowa jest również fajnym pomysłem, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż i mijamy po drodze piękne krajobrazy. W czasie jazdy, ze względu na to, iż istnieje możliwość zapisywania dźwięku, możemy również tworzyć notatki głosowe, by np. pamiętać, co żona kazała nam kupić na obiad. Zdarza się również, że dostajemy mandat bezprawnie albo policjant wyłudza od nas pieniądze – w tym wypadku nagranie również może stanowić dowód.

Czym się kierować przy wyborze rejestratora?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość urządzenia – minimum to 720 p. Jeśli będziemy mieć złą jakość obrazu istnieje możliwość, że np. tablice rejestracyjne samochodów będą niewyraźne. Kamerka samochodowa powinna mieć także opcję rozszerzenia pamięci o zewnętrzną kartę SD. Wówczas nie musimy się martwić, że jakieś zdarzenie nie zostanie nagrane, bo nie mamy już pamięci. Równie ważną rzeczą jest kąt nagrywania – im szerszy, tym lepszy. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi możemy jednocześnie nagrać dwa pasy jezdni. Większość popularnych rejestratorów ma 120 stopni, są i takie, które mają nawet 170 stopni – np. rejestrator Orllo Razor.

Gdy wybieramy kamerkę, powinniśmy również zwrócić uwagę, czy ma na wyposażeniu moduł GPS, który prócz umożliwienia zapisu trasy, oferuje nam również zapisywanie prędkości. Ostatnią spośród ważniejszych rzeczy jest tryb nocnego nagrywania, zwłaszcza jeśli często jeździmy w nocy – kamera powinna być odporna na światło latarni i samochodów i dobrze, żeby była wyposażona w diody podczerwieni.