Jak walczyć z pyłem powstałym w wyniku działania kotłów c.o

hot-plates-60253_1280Bez względu na to, gdzie stosowane są kotły węglowe przeznaczone do centralnego ogrzewania (w domach prywatnych, kotłowniach ogrzewających szkoły, osiedla itp.), zawsze tym samym problemem jest pył powstający w wyniku ich użytkowania. Często pokrywa on zarówno sam piec, jak i urządzenia znajdujące się w jego otoczeniu, takie jak na przykład sterownik czy pompa. Osiada również na ścianach, suficie i podłodze. Mimo, że kotłownia często jest pomieszczeniem zamkniętym, pył zwykle wydostaje się również na zewnątrz, na przykład na butach lub przez ewentualne nieszczelności.

Jak walczyć z tym zanieczyszczeniem? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych i skutecznych metod: zastosować specjalne instalacje, kanały, filtry i urządzenia odpylające.

Do odpylania spalin pochodzących z palenisk przeznaczone są przede wszystkim odpylacze do kotłów grzewczych. Można zastosować również cyklony pionowe typu Dc – wychwytują one pyły kotłowe. Gdy konieczne jest zastosowanie urządzenia, które sprosta wysokim wymaganiom dotyczącym skuteczności działania, należałoby pomyśleć o odpylaczach cyklonowych.

Do odpylania powietrza z pyłów suchych i nieklejących można zastosować również na przykład filtry pulsacyjne. Mają one zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu (cementowym, wapienniczym, hutnicznym, spożywczym, odlewniczym) i właśnie w kotłowniach. Ich skuteczność wynosi niemal sto procent – są więc idealnym rozwiązaniem.

Zasuwa pyłowa to kolejny sposób, by walczyć z tym pylistym zanieczyszczeniem powstającym w wyniku działania kotłów węglowych centralnego ogrzewania: służy ona do zamknięcia lei zbiorczych pod urządzeniami odpylającymi suchymi i zbiornikami pyłu.