Jak przygotować się do matury

books-691980_640Na przygotowania do egzaminu maturalnego nigdy nie jest za wcześnie. Zaletą takiego podejścia jest tak naprawdę oszczędność czasu i efektywność nauki. Jeżeli zaczniemy powtórki kilka miesięcy wcześniej, unikniemy zarywania nocy przed samymi egzaminami i naprawdę przyswoimy potrzebną wiedzę. Warto w tym celu narzucić sobie kilka zasad. To tylko pozorne ograniczenia, które w praktyce ułatwią nam przygotowanie się do najważniejszego egzaminu w dotychczasowym życiu.

Nie samą nauką człowiek żyje, ale z drugiej strony, każdy zawsze znajdzie powód, aby się nie uczyć. Wprowadzenie samodyscypliny jest dobrym wyjściem, bo jeżeli coś pójdzie nie tak, pretensje będziemy mieć jedynie do siebie. Warto sobie rozpisać, co będziemy robić danego dnia, ile poświęcimy na matematykę, a ile na ćwiczenie czytania ze zrozumieniem. Warto przeglądać w tym celu podręczniki do liceum – wracać do tych z klasy pierwszej, powtarzać i zapoznawać się z materiałem, którego jeszcze nie przerabialiśmy. Możemy nawet ustawić sobie budzik, tak aby nie rozpraszać się patrzeniem na zegarek. Nie warto też uczyć się po nocach – tak jesteśmy zaprogramowani, że o północy nasz zmęczony mózg sam będzie się bronił przed przyswajaniem nowej wiedzy.

Powtórki także można sobie ułatwić. Warto w tym celu od czasu do czasu zrobić sobie burzę mózgów, zapisywać pojęcia i daty na kartkach, lub informacje w postaci haseł. Wiadomości, które trudniej jest zapamiętać można rozpisać na karteczkach samoprzylepnych i porozklejać je w widocznym miejscu. Można także kupić tanie podręczniki pomocne w zdaniu matury – repetytoria, lub uzupełnienie wiadomości o dodatkową wiedzę.

Ostatnie dni przed egzaminem warto poświęcić na relaks, tak, aby na maturze pojawić się wypoczętym i w pełni sił.