Jak odnowić blachodachówkę?

Blachodachówka to coraz częściej wybierane pokrycie dachowe. Dzieje się tak nie tylko ze względu na jej niską cenę i wysoką jakość, ale przede wszystkim dlatego, że jest ona łatwa w montażu i utrzymaniu. Podpowiadamy, jak dbać o blachodachówkę i jak ją odnowić.

Dlaczego blachodachówka się niszczy?

Choć blachodachówka jest materiałem, który charakteryzuje się wysoką jakością i wytrzymałością, jak wszystko, z biegiem czasu ulega niszczeniu. Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim są to czynniki atmosferyczne – opady, zmiany temperatur czy zmienne temperatury. Blacha jest na nie wyjątkowo wrażliwa i pod ich wpływem intensywne kolory blakną i stają się mniej wyraziste. Czynniki pogodowe mogą powodować także pękanie lakieru, a co za tym idzie – rozwój korozji. Blachodachówkę należy więc odpowiednio pielęgnować. 

Jak dbać o blachodachówkę?

Spośród wielu zalet blachodachówki wyróżnia się łatwość jej pielęgnacji. Nie wymaga ona skomplikowanych i czasochłonnych prac konserwacyjnych. 

Dbanie o blachodachówkę powinno zacząć się już na etapie jej wyboru. Dobrze jest więc wybrać materiał dobrej jakości. Kolejną kluczową rzeczą jest jej bezbłędny montaż, który uchroni przed przedwczesnym niszczeniem. 

Gdy dach jest już położony, istotne jest, aby systematycznie go czyścić, żeby na jego powierzchni nie pojawiły się zanieczyszczenia, mchy, porosty czy glony. Trzeba również sprawdzać wszystkie pojawiające się usterki i jak najszybciej je naprawiać. 

Jak odnowić blachodachówkę?

Odnawianie blachodachówki jest bardzo proste. Jednak aby to zrobić, w pierwszej kolejności trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat. Farba do blachodachówki powinna być jak najlepszej jakości. Powinniśmy zrezygnować z ogólnodostępnych farb do metalu i postawić na preparaty specjalistyczne. Takie środki pozostawiają na powierzchni blachy elastyczną powłokę, która nie będzie pękać pod wpływem kurczenia i rozciągania się blachy, uchroni ją przed korozją oraz zachowa intensywność koloru. Specjalistycznym preparatem możemy pomalować także rynny. W zależności od stanu dachu, może być konieczne wcześniejsze zastosowanie środka gruntującego.